Προγράμματα Erasmus+ στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων

Τη σχολική χρονιά που διανύουμε χρηματοδοτήθηκαν δύο νέα ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus+ για το σχολείο μας.

Το πρώτο είναι ένα πρόγραμμα ατομικής κινητικότητας με τίτλο ‘Nice to meet you, Let’ s go play’. Αφορά την επιμόρφωση εκπαιδευτικών του σχολείου σε δύο σεμινάρια στο εξωτερικό. Θέμα των σεμιναρίων είναι η διαχείριση των συγκρούσεων στο σχολικό περιβάλλον και η ενίσχυση της συνεργασίας κατά τη μαθησιακή διαδικασία.

Το δεύτερο είναι πρόγραμμα συνεργασίας σχολείων με θεματολογία την ανάπτυξη της συναισθηματικής νοημοσύνης. Τίτλος του προγράμματος είναι ‘Building Emotional intelligence and self-Awareness through Mindful Practices’. Συντονίστρια χώρα του προγράμματος είναι η Ρουμανία και εταίροι είναι σχολεία από την Ιταλία, την Ισπανία, την Τουρκία, τη Λετονία και την Ελλάδα.

Η υπεύθυνη επικοινωνίας των προγραμμάτων

Λεοντσίνη Διαμάντα,

Εκπαιδευτικός ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής

Για να δείτε το δελτίο τύπου πατήστε εδώ